Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

KARAMAN İLİ BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Ağustos 17, 2017

KARAMAN İLİ

BİYOLOJİK ÇEŞİTLİLİK ENVANTER VE İZLEME PROJESİ

ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Ülkemizin sahip olduğu biyolojik zenginliğin ortaya konulması ve korunması maksadıyla Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi başlatılmıştır. Karaman ilinde Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Çalışmalarına 2015 yılında başlanmış 21 Ağustos 2017 tarihinde tamamlanacaktır.


 

Karaman İli Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi kapsamında arazi çalışmaları tamamlanarak elde edilen veriler ildeki kamu kurum,kuruluşları ve STK’ lar ile paylaşılması, görüş ve önerilerinin alınması amacıyla 27 Temmuz 2017 Perşembe günü saat 09:30 da Karaman İli Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projesi Çalıştayı düzenlenmiştir. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan Çalıştay’da Doğa Koruma ve Milli Parklar 8. Bölge Müdürü Yılmaz Kocaman’ın açılış konuşmasının ardından ilimizdeki biyolojik çeşitliliğin anlatıldığı tanıtım filmi izlenmiştir. Proje Ekip Lideri Prof. Dr. Kuddisi ERTUĞRUL’un proje tanıtımı ve sunumuyla devam eden çalıştayda sırasıyla Damarlı Bitkiler Canlı Grubu ile ilgili Prof. Dr. Osman TUGAY, Sürüngenler Canlı Grubu ile ilgili Prof. Dr. Murat Tosunoğlu İç Su Balıkları Canlı Grubu ile ilgili Prof.Dr. Fahrettin KÜÇÜK, Çift yaşarlar Canlı Grubu ile ilgili Doç.Dr. Çiğdem GÜL, Büyük Memeli Hayvanlar Canlı Grubu ile ilgili  Uzman Biyolog Ahmet KOCA, Küçük Memeli Canlı Grubu ile ilgili Dr. Pınar ÇAM ve Kuşlar ile ilgili Ornitolog İnanç SEVİM yaptıkları çalışmaları ile ilgili katılımcıları bilgilendirmişlerdir. Çalıştayın ilk bölümü soru cevap şeklinde genel değerlendirmenin yapılması ile tamamlanmıştır. Çalıştayın öğleden sonraki ikinci bölümünde ise yapılan arazi ve izleme çalışmalarında; uzmanlar çalışma yaptıkları canlı gruplarının envanterinin nasıl yapıldığını ve izleme çalışmalarının nasıl yapılacağını uygulamalı olarak göstermişlerdir.

 

İki yıl süren Karaman İlinin Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme çalışmalarında Karaman ilinin Bitkileri, Memeli Hayvanları, Kuşları, İç Su Balıkları, Sürüngen ve Çift yaşarlar hayvanların literatür ve arazi çalışmaları tamamlanarak ilimizin Biyolojik Çeşitliliği kayıt altına alınmıştır.Yapılan çalışmalarda öncelikle proje ekibi oluşturulduktan sonra literatür taraması yapılmış, arazi programları hazırlanarak proje süresinde tüm canlı gruplarında toplam 365 gün arazi çalışması yapılmıştır. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda elde edilen veriler Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünce oluşturulan Nuh’un Gemisi adı verilen veri tabanına işlenecek,bölgesel ve konumsal bazda kayıt altına alınacaktır. Karaman ilinin bu proje ile belirlenen biyolojik çeşitlilik verileri, hem sürdürülebilir doğal kaynakların yönetimi hemde farkındalık yaratması açısından kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının yaptığı çalışmalarda doğal kaynakların kullanımı yönünden değerlendirilmesine yardımcı olacaktır.
-