Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Ağır Kış Şartlarında Yaban Hayvanları Unutulmadı

Ocak 28, 2016

Yoğun kar yağışı ile birlikte aşırı soğuk geçen kış aylarında, yaban hayvanları yiyecek ihtiyacını karşılayamadığı için ana yollara ve köylere kadar inerek yiyecek aradığı görülmektedir. Özellikle kuşların ana yollara inmesi sonucu hem kuşların telef olmasına neden olmakta hem de trafik kazalarına zemin hazırlamaktadır.Yırtıcı hayvanlar ise köylere kadar inip yöre halkına ve hayvanlarına saldırarak halkın can ve mal güvenliği için tehlike oluşturmaktadır. Her yıl il şube müdürlüğümüzce, sürdürülebilir av yaban hayatının sağlanabilmesi, açlığa bağlı yaban hayvanı ölümlerinin önüne geçilmesi,yöre halkının can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için av ve yaban hayatı sahalarına besin takviyesi yapılmaktadır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8.Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğümüzce hem yaban hayvanlarının hem de kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği için her yıl olumsuz hava koşullarında yem, saman, yonca, Pazar artığı, yemek artığı ve sakatat yaban hayatı sahalarına bırakılmaktadır. Bu kapsamda 2016 yılı kış ayında şu ana kadar 2.050 kg yem (buğday kırığı)kara yolları kenarlarına 1.750 kg saman ve yonca olmak üzere toplam 3.800 kg yaban hayatı sahalarına bırakılmıştır.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8.Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğümüzün asli görevleri arasında yer alan yaban hayvanlarını ve yaşama alanlarının korunması kapsamında 2016 yılı kış dönemi için yapılan planlama ile 17.500 kg yem, 4.750 kg sakatat, 8.500 kg saman ve yonca, 3.950 kg pazar ve yemek artığı olmak üzere toplam:34.700 kg. besin temin edilmiş olup, olumsuz hava koşullarının oluşması halinde hazır halde bulunan bu gıda maddeleri yaban hayatı alanlarına anında ulaştırılacak şekilde besin stok depolarında stoklamış bulunmaktadır

yemleme çalışmaları ermenek

-